úterý 7. prosince 2010

Odpověď panu KLARA

Děkuji Vám za připomínky. Některé jsou v pořádku, jiné sporné. Záleží na tom, ze které literatury čerpáte. Vzhledem k utajování, které je u kryptologů běžné, jsou možné dohady, které se liší od skutečnosti. Když projdete můj blog celý, např. B. Hagelin, zjistíte, že jsem svá mylná tvrzení opravil. To, co je v knížkách, nelze vzít zpět. Někteří nakladatelé vytisknou věci, které v rukopise ani nebyly. U některých titulů jsem neměl ani šanci na korekturu. Opravy chyb z 1. dílu Odhalených tajemství jsem připravil v dílu druhém, ten, bohužel, nechtěl nikdo vydat pro "přílišnou odbornost". Ale v tomto blogu jsem již některé opravy uvedl. Rád přijmu každou opravu, ale v knize se objevit již nemůže. KRYPTOJAN

2 komentáře:

  1. Najprv by som chcel predoslať. Vdaka Vám za promtnú odpoveď, mám k Vám veľkú úctu a obdivujem Vaše priam encyklopedické znalosti tejto našej spoločnej záľuby, i keď práve Vaša kniha Odhalená tajemství šifrovacích klíčů minulosti ma priviedla ku kryptológii, takže sa necítim v nej ako ten, ktorý by chcel poúčať. Dokážem si veľmi dobre predstaviť, že tie informácie, ktoré ste napísali v rukopise knih, nakladatelia niekedy prifarbujú, až to nie je pekné, najmä kvôli čítanosti, aby sa lepšie titul lepšie predával. Oprava údajov o živote B. Hagelina bola vztiahnutá na knihu, nie samozrejme na článok, v ktorom ste to uviedli na správnu mieru, všimol som si ho neskoršie a priznávam, mal som napísať aj dovetok, ospravedlňujem sa. Moje zdroje informácii boli hlavne už zmienená publikácia Bengt Beckman. Codebreakers: Arne Beurling and the Swedish crypto program during World War II. Providence, RI: American Mathematical Society, 2002, Hagelinov článok The Story of the Hagelin Cryptos, Cryptologia, 18(3), July 1994, pp 204–242, preložený historikom Davidom Kahnom a o A. Figlovi a osude jeho pojednania "Systeme des Dechiffrierens" článok historika Otta J. Horaka, The Contribution of E. B. Fleissner and A. Figl for Today's Cryptography, EUROCRYPT '85, pp. 3-17. Ohľadne druhého dielu Odhalených tajemství, je to veľmi smutné, keď sa nenájde žiadny odvážny vydavateľ, čo by toto dielko, plné určite zaujímavych a odborne upotrebiteľných informácii. Držím Vám osobne palce, aby sa nakoniec tomuto počinu zadarilo a uzrelo svetlo sveta ako tlačená publikácia. KJFRIEDO alias KLARA.

    OdpovědětVymazat
  2. Mierne upravená reakcia aj s linkom na Váš článok o B. Hagelinovi, v ktorom sú uvedené opravené údaje o ňom, je na mojom blogu: http://katkryptolog.blogspot.com/2010/12/odpoved-panovi-kryptojan.html.

    OdpovědětVymazat