Škpt. Václav Morávek nebo doc. Krajina šifrovali s Londýnem v letech 1939-1945 dvojitou transpozicí s následnou substitucí písmen na číselné dvojice. Převod do čísel byl primitivní (srovnaná abeceda) a nezvýšil bezpečnost šifry, naopak ji zbytečně zkomplikoval, což bylo zdrojem různých chyb při šifrování i dešifrování. Bezpečnost šifry spočívala pouze ve dvojité transpozici. Ta ale měla jedno kritické místo, na které poukazoval již francouzský kryptolog Giviérge v roce 1925: stejně dlouhé depeše zašifrované stejnými hesly. Velké množství „londýnských“ depeší (denně někdy až 110, v průměru kolem 60), které domácí odboj nebo Londýn (plk. Moravec, gen. Ingr nebo prezident Beneš) posílali rádiem v letech 1940-1942, mnohokrát narušilo toto kritické místo a dávalo možnost luštění. Vyzkoušejte si obtížnost takového luštění.
Máte 4 stejně dlouhé depeše, zašifrované stejnými hesly tabulky I a II:
tlg. 1
OEXEU ERKEN KSXAX MVITS ISVSX
CTRED BAVUM LRLYZ EEUYE OJKNE
HDZMM XRIED XVANH AYNTS IINVJ
OPZEP ZAEO
tlg. 2
EAXNC KEAUT PKOIC ESLHR LOUCX
SZHIA RCTJE TTEJY NMTOC EACEE
DOCNO XRKPK ITIEN EVVMU RKISA
LRAOI EKES
tlg. 3
LJERI EAPDK SCZCA LVTXA NOVKX
OPAVS EKTIA LOZYI KIDET AEOOZ
IVEED KLIIN PEMZT MONRI JMCIE
EAAET TSEV
tlg. 4
LEXER NDOVJ TBKHO ENTMN UZCLX
ESANJ TIDZU OIOUR ROTAV ENISY
REEEI XUPEE XVETV LMCLU TMEME
RKAIM YEOI
Abych vám luštění poněkud ulehčil, uvádím předpokládaná slova v tlg. 1: BEH DEJIN, v tlg. 3: KAREL CAPEK.Písmeno X je použito jako tečka za větou nebo doplnění na konci tabulky I.
O způsobech luštění dvojité transpozice se dočtete např. v mých knihách Odhalená tajemství šifrovacích klíčů minulosti, 1. část, NV Praha 1994; Gentlemani (ne)čtou cizí dopisy, BOOKS BONUS A, Brno 1998 nebo Válka šifer, VOTOBIA Olomouc 2001.
Přeji vám hodně úspěchů!
KRYPTOJAN
Žádné komentáře:
Okomentovat